SCIHP1338-5R6M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCIHP1338-5R6M
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6UH 9.5A 18 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
16A
Inductance :
5.6μH
Size / Dimension :
0.543Lx0.508W 13.80mmx12.90mm
Tolerance :
±20%
Length :
13.7922mm
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
200kHz
Shielding :
Shielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
3.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
12.9032mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Saturation :
16A
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
200kHz
Type :
Wirewound
Series :
SCIHP1338
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
9.5A
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
SCIHP1338-5R6M
Signal Transformer SCIHP1338-5R6M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD