SCFS5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCFS5000
Manufacturer
Semtech
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 5KV 500MA AXIAL
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
Axial
Max Reverse Voltage (DC) :
5kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
5000V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 5000V
Average Rectified Current :
500mA
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
5.75V @ 500mA
Reverse Recovery Time :
150 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Standard
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
SCFS5000
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 5.75V @ 500mA -55°C~150°C 1μA @ 5000V Bulk Axial Through Hole
SCFS5000 Overview
This device has an average rectified current of 500mA volts.
SCFS5000 Features
an average rectified current of 500mA volts
SCFS5000 Applications
There are a lot of Semtech Corporation
SCFS5000 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB