SCEP125-1R2
Mfr.Part #
SCEP125-1R2
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.2UH 21A 2.5 MOHM SMD
Inductance :
1.2μH
Published :
Current Rating (Amps) :
21A
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Saturation :
17A
Series :
SCEP125
Current Rating :
17A
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Height :
5.7912mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
12.9032mm
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
12.9032mm
Size / Dimension :
0.508Lx0.508W 12.90mmx12.90mm
DC Resistance (DCR) :
2.5mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Type :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Datasheets
SCEP125-1R2
Signal Transformer SCEP125-1R2
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD