SC73B-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC73B-120
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 2.2A 90 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Published :
Mount :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
7.2898mm
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.319Lx0.287W 8.10mmx7.30mm
Inductance :
12μH
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Current - Saturation :
1.39A
Current Rating :
1.39A
Length :
8.1026mm
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
2.2A
Series :
SC73B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
2.52MHz
Height :
4.4958mm
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SC73B-120
Signal Transformer SC73B-120
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD