SC68376BAMAB20
Mfr.Part #
SC68376BAMAB20
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
160-BQFP
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
Stock
529
In Stock :
529
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
32-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Address Bus Width :
24
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
HTS Code :
Length :
28mm
Width :
28mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Clock Frequency :
20.97MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.65mm
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PQFP-G160
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Base Part Number :
SC68376
Speed :
20MHz
RAM Size :
7.5K x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Series :
M683xx
DAC Channels :
No
Number of I/O :
18
JESD-609 Code :
e3
Core Processor :
CPU32
Package / Case :
160-BQFP
DMA Channels :
No
External Data Bus Width :
16
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converter :
A/D 16x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Has ADC :
yes
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
160
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Type :
ROMless
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V~5.25V
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
5V
ROM Programmability :
MROM
Bit Size :
32
Oscillator Type :
External
Height Seated (Max) :
3.85mm