SC56-11GWA
Mfr.Part #
SC56-11GWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
10-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL GRN 10DIP
Stock
299
In Stock :
299
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Published :
2002
Luminous Intensity :
10.5 mcd
Operating Supply Voltage :
2.2V
Size / Dimension :
0.750 Hx0.500W x 0.315 D 19.05mmx12.70mmx8.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
10-DIP (0.600, 15.24mm)
Forward Current :
20mA
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
IC COMPATIBLE
Element Configuration :
Common Cathode
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Common Pin :
Common Cathode
Max Operating Temperature :
85°C
Character Height :
14.2mm
Millicandela Rating :
11mcd
Wavelength - Peak :
565nm
REACH SVHC :
No SVHC
Power Consumption :
62.5mW
Display Type :
7-Segment
Power Dissipation-Max :
62.5mW
Number of Characters :
1
Packaging :
Tube
Digit/Alpha Size :
0.56 14.22mm
Color :
Green
Optoelectronic Device Type :
SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
Lead Free :
Lead Free
Height :
19.05mm
Datasheets
SC56-11GWA
Introducing Kingbright SC56-11GWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-DIP (0.600, 15.24mm), SC56-11GWA pinout, SC56-11GWA datasheet PDF, SC56-11GWA amp .Beyond Kingbright SC56-11GWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.