SC5040FH-680
Mfr.Part #
SC5040FH-680
Description
FIXED IND 68UH 3.4A 67 MOHM SMD
Width :
16.256mm
Current Rating :
6.7A
Height Seated (Max) :
0.484 12.30mm
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
3.4A
Series :
SC5040FH
Test Frequency :
100kHz
Height :
12.2936mm
Tolerance :
±30%
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
22.352mm
DC Resistance (DCR) :
67mOhm Max
Size / Dimension :
0.880Lx0.640W 22.35mmx16.26mm
Current - Saturation :
6.7A
Inductance :
68μH
Datasheets
SC5040FH-680
Signal Transformer SC5040FH-680
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD