SC5040F-470
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC5040F-470
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 4A 71.4 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
7A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Test Frequency :
100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Length :
19.05mm
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating (Amps) :
4A
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Shielding :
Unshielded
Inductance :
47μH
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.750Lx0.620W 19.04mmx15.74mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
11.43mm
Width :
15.748mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Saturation :
7A
Series :
SC5040F
DC Resistance (DCR) :
71.4mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SC5040F-470
Signal Transformer SC5040F-470
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD