SC23-11YWA
- Mfr.Part #
- SC23-11YWA
- Manufacturer
- Kingbright
- Package / Case
- 10-DIP (2.367, 60.10mm)
- Datasheet
- Download
- Description
- DISPLAY 7SEG 2.24" SGL YLW 10DIP
- Manufacturer :
- Kingbright
- Product Category :
- Color :
- Yellow
- Wavelength - Peak :
- 590nm
- Size / Dimension :
- 2.756 Hx1.890W x 0.472 D 70.00mmx48.00mmx12.00mm
- Published :
- 2011
- Pbfree Code :
- yes
- Package / Case :
- 10-DIP (2.367, 60.10mm)
- Additional Feature :
- IC COMPATIBLE
- Common Pin :
- Common Cathode
- Power Dissipation-Max :
- 300mW
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Number of Characters :
- 1
- Element Configuration :
- Common Cathode
- Operating Temperature (Min) :
- -40°C
- Optoelectronic Device Type :
- SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
- Forward Current-Max :
- 0.03A
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Display Type :
- 7-Segment
- Height :
- 70.0024mm
- ECCN Code :
- EAR99
- Current - Test :
- 20mA
- Operating Temperature (Max) :
- 85°C
- Luminous Intensity :
- 40 mcd
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 8.4V
- Digit/Alpha Size :
- 2.24 56.90mm
- Factory Lead Time :
- 8 Weeks
- Number of Functions :
- 1
- Packaging :
- Tube
- Datasheets
- SC23-11YWA
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| SC23-11EWA | Kingbright | 16,235 | DISPLAY 7SEG 2.24" SGL RED 10DIP |
| SC23-11GWA | Kingbright | 40,421 | DISPLAY 7SEG 2.24" SGL GRN 10DIP |
| SC23-11SRWA | Kingbright | 32,334 | DISPLAY 7SEG 2.24" SGL RED 10DIP |
| SC23-11SURKWA | Kingbright | 166 | 2.3" RED LED DISPLAY |
| SC23-12EWA | Kingbright | 27,657 | DISPLAY 7SEG 2.24" SGL RED 10DIP |
| SC23-12GWA | Kingbright | 37,353 | DISPLAY 7SEG 2.24" SGL GRN 10DIP |
| SC23-12SRWA | Kingbright | 33,435 | DISPLAY 7SEG 2.24" SGL RED 10DIP |
| SC23-12YWA | Kingbright | 18,655 | DISPLAY 7SEG 2.24" SGL YLW 10DIP |
| SC2308BSTRT | Kingbright | 25,075 | IC REG 8SOP |
| SC2308BSTRT-A0 | Kingbright | 7,736 | IC REG 8SOP |
| SC2308BSTRT.P1 | Kingbright | 1,484 | IC REG 8SOP |
| SC239ADR2 | Kingbright | 87,500 | SINGLE SUPPLY QUAD COMPARATORS |
| SC239DR2G | Kingbright | 4,564 | IC COMPARATOR QUAD 14-SOIC |
| SC239DTBR2G | Kingbright | 2,111 | IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP |
| SC23CGS-4 | Kingbright | 34,051 | TAP BRKT W/GRND 4" HORZ MNT |