SC20ML1S18
Mfr.Part #
SC20ML1S18
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
TRIMTRIO CON 16 SKT CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Contacts
Contact Resistance :
3mOhm
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Pin or Socket :
Socket
Contact Finish Thickness :
29.5μin 0.75μm
Contact Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-20°C
Package / Case :
Mount :
CABLE
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
20-22 AWG
Series :
Trim Trio® SM/SC-M
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Stamped
Current Rating :
13A
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
70°C
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Wire Gauge (Max) :
22 AWG