SC1608C-101
Mfr.Part #
SC1608C-101
Description
FIXED IND 100UH 720MA 480MOHM SM
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Length :
6.604mm
Series :
SC1608C
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
720mA
Published :
Tolerance :
±30%
Current Rating :
720mA
Width :
4.445mm
Inductance :
100μH
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Resistance (DCR) :
480mOhm Max
Test Frequency :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Current - Saturation :
130mA
Datasheets
SC1608C-101
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD