SC10F-270
Mfr.Part #
SC10F-270
Description
FIXED IND 27UH 2.6A 87 MOHM SMD
Inductance :
27μH
Test Frequency :
100kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating (Amps) :
2.6A
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Current - Saturation :
1.84A
Size / Dimension :
0.453Lx0.382W 11.50mmx9.70mm
Type :
Wirewound
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Width :
9.7028mm
DC Resistance (DCR) :
87mOhm Max
Series :
SC10F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Length :
11.5062mm
Current Rating :
2.6A
Datasheets
SC10F-270
Signal Transformer SC10F-270
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD