SC10F-181
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC10F-181
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180UH 1.02A 530MOHM SM
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Length :
11.5062mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Inductance :
180μH
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Width :
9.7028mm
Shielding :
Unshielded
Composition :
Wirewound
Current - Saturation :
730mA
Size / Dimension :
0.453Lx0.382W 11.50mmx9.70mm
Series :
SC10F
DC Resistance (DCR) :
530mOhm Max
Current Rating (Amps) :
1.02A
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Test Frequency :
100kHz
Current Rating :
1.02A
Type :
Wirewound
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
SC10F-181
Signal Transformer SC10F-181
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD