SBSX75A-PMPLUG-KIT-BLK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBSX75A-PMPLUG-KIT-BLK
Manufacturer
Anderson Power Products
Description
SBSX-75A PANEL MOUNT PLUG KIT, B
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Anderson Power Products
Product Category :
Blade Type Power Connector Housings
Material - Insulation :
Polycarbonate (PC)
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Subcategory :
Power Connectors
Product Status :
Active
Contact Termination :
Crimp
Number of Positions :
2
Connector Type :
PLUG
Color :
Black
Fastening Type :
Spring Retention
Current Rating (Amps) :
50 A
Stacking Direction :
Side to Side
Product Category :
Heavy Duty Power Connectors
Series :
SBS? X-75A
Voltage Rating :
600 V
Note :
Contacts Not Included
Pitch :
Brand :
Row Spacing :
Product Type :
Heavy Duty Power Connectors
Features :
RoHS :
Details
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Male Blade
Package :
Bulk
Anderson Power Products SBSX75A-PMPLUG-KIT-BLK
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    SDG400 T-LATCH PLUG SINGLE END 2
    CLAMP, CABLE, SBS MINI, GRAY
    SAF-D-GRID PLUG & C20 14 AWG SJT
    SDG400 T-LATCH PLUG SINGLE END S
Catalog related products
    PP15/45-HOUSING W/SPG-BLACK
    PP15/45-HOUSING W/SPG-WHITE
    PP15/45-HOUSING W/SPG-RED
  • Molex
    SUPERSABRE RCPT HSG V0 2CKT
  • Molex
    CONN HSG RCPT 2POS 7.50MM BLACK