SBRT2U15LP-7
Mfr.Part #
SBRT2U15LP-7
Package / Case
3-UDFN
Description
DIODE SBR 15V 2A 3DFN
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
3-UDFN
Max Reverse Voltage (DC) :
15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current-Max :
2A
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Application :
EFFICIENCY
Reverse Current-Max :
100μA
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchSBR
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
1
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Average Rectified Current :
2A
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
BOTTOM
Factory Lead Time :
23 Weeks
Operating Temperature (Max) :
175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
25A
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5.7mA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480mV @ 2A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
SBRT2U15LP-7
Diodes Incorporated SBRT2U15LP-7
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 2A -55°C~150°C 5.7mA @ 15V 3-Termination Tape & Reel (TR) 3-UDFN Surface Mount
SBRT2U15LP-7 Overview
A rectified current of 2A volts is averaged for this device.At maximum reverse current, 100μA is reached.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 2A.
SBRT2U15LP-7 Features
an average rectified current of 2A volts
A maximum reverse current of 100μA
2A is the maximum value
SBRT2U15LP-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBRT2U15LP-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB