SBR100-10J
Mfr.Part #
SBR100-10J
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 50V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Packaging :
Bulk
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 5A
Supplier Device Package :
TO-220ML
Datasheets
SBR100-10J
onsemi SBR100-10J
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Full Pack Through Hole
SBR100-10J Overview
SBR100-10J Features
SBR100-10J Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC
SBR100-10J applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23