SBR05U20LP-7B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBR05U20LP-7B
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Package :
DFN
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Configuration :
Single
ECCN (US) :
EAR99
Standard Package Name :
DFN
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
20
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
5
Automotive :
No
PCB changed :
2
Package Width :
0.6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Super Barrier Rectifier
Peak Forward Voltage (V) :
0.5
Peak Reverse Current (uA) :
50
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Lead Shape :
NO LEAD
Capacitance @ Vr, F :
Packaging :
Tape and Reel
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Surface Mount
Supplier Device Package :
X1-DFN1006-2
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Maximum DC Reverse Voltage (V) :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Package Length :
1
Package Height :
0.47
Maximum Continuous Forward Current (A) :
0.5
Pin Count :
2
Series :
SBR®
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 500 mA
Military :
No
Diode Type :
Super Barrier
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 20 V
Datasheets
SBR05U20LP-7B
Diodes Incorporated SBR05U20LP-7B
Super Barrier - Tape and Reel 0402 (1006 Metric)
SBR05U20LP-7B Overview
SBR05U20LP-7B Features
the forward peak voltage is 0.5
SBR05U20LP-7B Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBR05U20LP-7B applications of RF diodes.
  • Telematic systems
  • Compensators
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB