SAN-002T-0.8A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SAN-002T-0.8A
Manufacturer
JST
Description
CONN PIN 24-30AWG CRIMP TIN
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Contacts
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Entry-Max :
0.051 inch
Operating Temperature (Max) :
85°C
Wire Size (Max) :
24 AWG
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Cable Entry-Min :
0.035 inch
ECCN Code :
EAR99
Series :
SAN
Rated Voltage(DC) :
250V
Wire Gauge :
24-30 AWG
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Assembly Item Name :
Contact
Contact Finish :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Mount :
Wire
Pin or Socket :
Pin
IEC Conformance :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Material :
Brass
Length - Termination :
0.122 inch
HTS Code :
Type :
Stamped
Approval Agency :
CSA; UL
Rated Voltage(AC) :
250V
Gender :
FEMALE
Contact Termination :
Crimp
Rated Current :
2A
MIL Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
SAN-002T-0.8A
Description:
JST SAN-002T-0.8A Contacts are crimp receptacles designed for use with 30-24AWG wire. They are manufactured by JST (Japan Solderless Terminals) and feature a 0.8A current rating.
Features:
- Manufactured by JST (Japan Solderless Terminals)
- Crimp receptacle design
- Rated for 0.8A current