SA90AHE3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA90AHE3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.4A
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Type :
Zener
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power Line Protection :
No
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Power - Peak Pulse :
500W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V