SA6.5CAHB0G
Mfr.Part #
SA6.5CAHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Power - Peak Pulse :
500W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46A
Applications :
Automotive
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ