SA58CAHB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA58CAHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Power - Peak Pulse :
500W
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
93.6V
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.6A