SA45AHE3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA45AHE3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Composition :
Zener
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
6.9A
Mount :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.9A
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
45V
Operating Supply Voltage :
45V
Element Configuration :
Single
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Clamping Voltage :
72.7V
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
50V
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Published :
Power - Peak Pulse :
500W
Max Surge Current :
6.9A
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Direction :
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
500W