SA40AHB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA40AHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Applications :
Automotive
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.1A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ