SA36AHB0G
Mfr.Part #
SA36AHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Power - Peak Pulse :
500W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V