SA33CAHB0G
Mfr.Part #
SA33CAHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
TVS DIODE 33VWM 71.4VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
71.4V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Bidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.8A
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V