SA28AHB0G
Mfr.Part #
SA28AHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
TVS DIODE 28VWM 59VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Packaging :
Bulk
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59V