SA26CAHB0G
Mfr.Part #
SA26CAHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
TVS DIODE 26VWM 53.5VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.5V
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.4A
Power - Peak Pulse :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Packaging :
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V