SA24AHB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA24AHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 50.1VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.4A
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging :
Bulk
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, SA
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
50.1V
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Power - Peak Pulse :
500W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V