SA23-12SURKWA
Mfr.Part #
SA23-12SURKWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
10-DIP (2.366", 60.10mm)
Description
2.3" RED LED DISPLAY
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Common Pin :
Common Anode
Size / Dimension :
2.756" H x 1.890" W x 0.482" D (70.00mm x 48.00mm x 12.25mm)
Operating Temperature Range :
-40 → +85°C
Display Type :
7-Segment
Forward Current :
30mA
Package / Case :
10-DIP (2.366", 60.10mm)
Number of Segments :
7
Millicandela Rating :
440mcd
Forward Voltage :
3.9 V, 7.8 V
Character Height :
57mm
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
Displays
Minimum Operating Temperature :
-40°C
Number of Characters :
1
Wavelength - Peak :
645nm
Packaging :
Tube
Dominant Wavelength :
630 nm
Digit/Alpha Size :
2.24" (56.90mm)
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.7V, 7.4V
Luminous Intensity :
260 mcd
Product Type :
LED Displays
Character Width :
32.2mm
Brand :
Base Product Number :
SA23-12
Series :
Power Dissipation :
150 mW, 300 mW
Maximum Operating Temperature :
+85°C
Color :
Red
Current - Test :
10mA
Power Dissipation (Max) :
75mW
Configuration :
Common Anode
Product :
LED Displays
Product Category :
LED Displays and Accessories
Datasheets
SA23-12SURKWA
Introducing Kingbright SA23-12SURKWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-DIP (2.366", 60.10mm), Mounting Type:Through Hole, SA23-12SURKWA pinout, SA23-12SURKWA datasheet PDF, SA23-12SURKWA amp .Beyond Kingbright SA23-12SURKWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.