SA20AHB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA20AHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 43VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
43V
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16A
Power - Peak Pulse :
500W
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V