SA101A681KAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA101A681KAC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 100V NP0 AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Series :
SpinGuard® SA
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Length :
4.32mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
680pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
SA101A681KAC
KYOCERA AVX SA101A681KAC
SpinGuard® SA 680pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
SA101A681KAC Overview
This device's program size/dimension is 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
SA101A681KAC Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm