SA101A181KAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA101A181KAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
180pF
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Lead Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Diameter :
2.54mm
Series :
SpinGuard® SA
Pbfree Code :
No
Lead Length :
25.4mm
Multilayer :
yes
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
25.4mm
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, 14 INCH
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Diameter - Inside :
445 μm
Datasheets
SA101A181KAA
KYOCERA AVX SA101A181KAA
SpinGuard® SA 180pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
SA101A181KAA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 25.4mm.
SA101A181KAA Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V