SA100CAHE3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA100CAHE3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Clamping Voltage :
162V
Peak Pulse Current :
3.1A
Number of Bidirectional Channels :
1
Operating Supply Voltage :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
31 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
111V
Composition :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
Published :
Type :
Zener
Max Surge Current :
3.1A
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Power - Peak Pulse :
500W
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.1A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Pulse Power :
500W
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
Applications :
Automotive
Direction :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Max Operating Temperature :
175°C