S8016NARP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S8016NARP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SCR 800V 25A TO263
Stock
174
In Stock :
174
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Current - On State (It (AV)) (Max) :
16A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.4V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Off State :
800V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101, Teccor®
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
188A 225A
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
SCR Type :
Standard Recovery
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
25A
Current - Off State (Max) :
20μA
Published :
2017
Terminal Finish :
MATTE TIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Trigger Device Type :
SCR
Datasheets
S8016NARP
Littelfuse S8016NARP
SCR Standard Recovery -40°C~125°C TJ 1.4V-On State (Vtm) (Max) 20μA-Current - Off State (Max) Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount