S8006RTP
Mfr.Part #
S8006RTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
SCR 800V 6A TO220AB-R
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
HTS Code :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
SCR Type :
Standard Recovery
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
RMS Current (Irms) :
6A
Case Connection :
ANODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (AV)) (Max) :
3.8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
TO-220-3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Reach Compliance Code :
Unknown
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Off State (Max) :
10μA
Voltage - Off State :
800V
Mount :
Through Hole
Hold Current :
30mA
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
1
Trigger Device Type :
SCR
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current (Max) :
0.5mA
Published :
Datasheets
S8006RTP
Littelfuse S8006RTP
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube TO-220-3 Through Hole
S8006RTP Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As this device has a 800V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 800V volts.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 30mA.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 0.5mA.
S8006RTP Features
its RMS current (Irms) is 6A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 800V
its current can be 30mA
its maximal leakage current can be 0.5mA