S6E2C2AL0AGL2000A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S6E2C2AL0AGL2000A
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
216-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 216LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4F
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
22 Weeks
RAM Size :
256K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
216-LQFP
Speed :
200MHz
Series :
FM4 S6E2C2
Connectivity :
CSIO, EBI/EMI, Ethernet, I2C, LINbus, SD, SPI, UART/USART, USB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
32-Bit
Supplier Device Package :
216-LQFP (24x24)
Program Memory Size :
2MB 2M x 8
Data Converter :
A/D 32x12b; D/A 2x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V