S5-220RJ8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S5-220RJ8
Manufacturer
Riedon
Package / Case
8230 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 220 OHM 5% 4W 8230
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.319 8.10mm
Length :
20.8026mm
Height :
8.1026mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Composition :
Wirewound
Package / Case :
8230 J-Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Size / Dimension :
0.819Lx0.296W 20.80mmx7.50mm
Max Operating Temperature :
275°C
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
4W
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
4W
Resistance :
220Ohms
Series :
S
Published :
Width :
7.5184mm
Datasheets
S5-220RJ8
Riedon S5-220RJ8
S Series, Wirewound, 220Ohms, 4W, ±5%, -55°C~275°C