S4008VS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S4008VS3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
SCR 400V 8A TO251
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RMS Current (Irms) :
8A
Package / Case :
SCR Type :
Sensitive Gate
Trigger Device Type :
SCR
Lead Free :
Lead Free
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Mounting Type :
Through Hole
Current - Hold (Ih) (Max) :
8mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Current Rating :
5.1A
Voltage - Rated DC :
400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
500μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Pin Count :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Connection :
ANODE
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
45 μs
Leakage Current (Max) :
0.25mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Terminal Position :
Single
Voltage - Off State :
400V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
RMS On-state Current-Max :
8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Current - Off State (Max) :
5μA
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Hold Current :
8mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
100 A
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Datasheets
S4008VS3
Littelfuse S4008VS3
SCR Sensitive Gate -40°C~110°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA Through Hole
S4008VS3 Overview
Despite its direction, the RMS current (Irms) describes the average strength of the current.Keeping the RMS on-state current under 8A is important for normal operation of the device.Holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current passing through a circuit in order for it to remain in an "ON" state.Insulation effectiveness can be measured by leakage current, with a maximal leakage current of 0.25mA.
S4008VS3 Features
its RMS current (Irms) is 8A
its current can be 8mA
its maximal leakage current can be 0.25mA