S4006NRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S4006NRP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SCR 400V 6A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Package / Case :
SCR Type :
Standard Recovery
Current - On State (It (AV)) (Max) :
3.8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Off State (Max) :
10μA
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Off State :
400V
Datasheets
S4006NRP
Littelfuse S4006NRP
Standard Recovery -40°C~125°C TJ 1.6V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount