S30F1C-P04MFG0-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S30F1C-P04MFG0-2500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ0
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Style :
CABLE
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Current Rating :
7.5 A
ODU USA
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Shell Size, MIL :
Orientation :
1
Number of Contacts :
4 Contact
Shell Size :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
Cable Opening :
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
Brass
Color :
Silver
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
IP Rating :
IP68
Package :
Bulk
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
4
Termination :
Solder Cup
Contact Gender :
Pin (Male)
Features :
Backshell
Base Product Number :
S30F1C-P
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Mounting Feature :
Termination Style :
Solder
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Brand :
Voltage Rating :
300V
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Primary Material :
Metal
Datasheets
S30F1C-P04MFG0-2500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S30F1C-P04MFG0-2500 Overview
S30F1C-P04MFG0-2500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S30F1C-P04MFG0-2500 Applications
There are a lot of ODU
S30F1C-P04MFG0-2500 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER