S30F1C-P03MJG0-5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S30F1C-P03MJG0-5000
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Factory Lead Time :
5 Weeks
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Orientation :
1
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Positions :
3
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.177 ~ 0.197 (4.50mm ~ 5.00mm)
Shell Size - Insert :
0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
ODU S30F1C-P03MJG0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 1 Push-Pull
S30F1C-P03MJG0-5000 Overview
S30F1C-P03MJG0-5000 Features
ODU MINI-SNAP® F series
S30F1C-P03MJG0-5000 Applications
There are a lot of ODU
S30F1C-P03MJG0-5000 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER