S30B0C-P07MCC0-4500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S30B0C-P07MCC0-4500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.0,SER.B,7P
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Details
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Material :
Brass
Number of Contacts :
7 Contact
Termination :
Solder Cup
ODU USA
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Brass
Current Rating :
4 A
Package :
Bulk
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
Base Product Number :
S30B0C-P
Voltage Rating :
300V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
IP Rating :
IP68
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination Style :
Solder
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Cable Opening :
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
7
Product Status :
Active
Shell Size :
Features :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Brand :
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Style :
CABLE
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating (Amps) :
4A
Datasheets
S30B0C-P07MCC0-4500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S30B0C-P07MCC0-4500 Overview
S30B0C-P07MCC0-4500 Features
ODU MINI-SNAP? B series
S30B0C-P07MCC0-4500 Applications
There are a lot of ODU
S30B0C-P07MCC0-4500 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER