S23P50/100D15M1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S23P50/100D15M1
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Max Supply Current :
50mA
Height :
23mm
Current - Supply (Max) :
50mA
Output :
Ratiometric, Current
For Measuring :
AC/DC
Polarization :
Bidirectional
Width :
15.73mm
Operating Supply Voltage :
15V
Number of Channels :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
33.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Linearity :
±0.15%
Voltage - Supply :
±12V~15V
Response Time :
0.5μs
Current Rating :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Sensor Type :
Hall Effect, Closed Loop
Accuracy :
±0.25%
Package / Case :
Module
Frequency :
DC~100kHz
Published :
2012
Packaging :
Bulk
Datasheets
S23P50/100D15M1
Tamura S23P50/100D15M1
Hall Effect, Closed Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~85°C ±12V~15V DC~100kHz Accuracy-±0.25% Linearity-±0.15%
S23P50/100D15M1 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in Module packages. In order to prevent damage to the devices, these current sensors are packaged in Bulk. In these current sensors, the maximum output current should be 50mA. There should not be an increase in current supplied by current sensors above 50mA. In this case, the current sensors were designed for 100A current. There is a possibility that the current sensors provide 15V voltage when they are working.
S23P50/100D15M1 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: ±12V~15V
Frequency: DC~100kHz
Module Package
S23P50/100D15M1 Applications
There are a lot of Tamura
S23P50/100D15M1 Current Sensors applications.
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Electrical drives
  • General purpose inverters
  • AC variable speed drives
  • Static converters for DC motor drives
  • Battery supplied applications
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • Power supplies for welding applications
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
S23P50/100D15 Tamura 1,649 SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC