S23L0C-P04MTQ0-920S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S23L0C-P04MTQ0-920S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Brand :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Orientation :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination Style :
Solder
Product Status :
Active
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
4
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Backshell, Strain Relief
Contact Material :
Brass
Base Product Number :
S23L0C-P
Shell Size - Insert :
3
Voltage Rating :
550V
Shielding :
Unshielded
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Current Rating :
18 A
Primary Material :
Metal
IP Rating :
IP50
Material Flammability Rating :
Number of Contacts :
4 Contact
Mounting Feature :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Package :
Bulk
Contact Gender :
Pin (Male)
Current Rating (Amps) :
18A
Shell Size, MIL :
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Mounting Style :
CABLE
Shell Size :
3
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
Datasheets
S23L0C-P04MTQ0-920S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S23L0C-P04MTQ0-920S Overview
S23L0C-P04MTQ0-920S Features
ODU MINI-SNAP? L series
S23L0C-P04MTQ0-920S Applications
There are a lot of ODU
S23L0C-P04MTQ0-920S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER