S20F1C-P07MCC0-250S
Mfr.Part #
S20F1C-P07MCC0-250S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size, MIL :
Current Rating :
4 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
RoHS :
Details
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
Termination Style :
Solder
Number of Contacts :
7 Contact
Number of Positions :
7
Base Product Number :
S20F1C-P
Mounting Style :
CABLE
Cable Opening :
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
IP Rating :
IP50
Shell Material :
Brass
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Color :
Silver
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
1
ODU USA
Primary Material :
Metal
Shielding :
Unshielded
Shell Size :
Product Status :
Active
Contact Gender :
Pin (Male)
Features :
Backshell, Strain Relief
Mounting Feature :
Voltage Rating :
300V
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Current Rating (Amps) :
4A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
S20F1C-P07MCC0-250S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S20F1C-P07MCC0-250S Overview
S20F1C-P07MCC0-250S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S20F1C-P07MCC0-250S Applications
There are a lot of ODU
S20F1C-P07MCC0-250S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER