S20F1C-P05MFG0-300S
Mfr.Part #
S20F1C-P05MFG0-300S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1,SER.F,5P
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size :
Base Product Number :
S20F1C-P
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Mounting Style :
CABLE
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Backshell, Strain Relief
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size, MIL :
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Positions :
5
IP Rating :
IP50
Number of Contacts :
5 Contact
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Contact Material :
Brass
Voltage Rating :
200V
ODU USA
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
1
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Current Rating :
7.5 A
Cable Opening :
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Datasheets
S20F1C-P05MFG0-300S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S20F1C-P05MFG0-300S Overview
S20F1C-P05MFG0-300S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S20F1C-P05MFG0-300S Applications
There are a lot of ODU
S20F1C-P05MFG0-300S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER