S2012DTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2012DTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 12A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max) :
40mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A
Hold Current :
40mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A 120A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Off State :
200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
TO-252, (D-Pak)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
Package / Case :
Current Rating :
12A
Packaging :
Tube
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (AV)) (Max) :
7.6A
Lead Free :
Lead Free
Current - Off State (Max) :
10μA
SCR Type :
Standard Recovery
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
RMS Current (Irms) :
12A
Datasheets
S2012DTP
Littelfuse S2012DTP
Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
S2012DTP Overview
RMS current describes the current's average strength, regardless of its direction, and it has RMS current (Irms) of 12A.An electrical, electromagnetic, or electronic device's holding current (hypostatic) is defined as the minimum current needed for it to remain in the 'ON' state.
S2012DTP Features
its RMS current (Irms) is 12A
its current can be 40mA