S2-47R5F8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2-47R5F8
Manufacturer
Riedon
Package / Case
2615 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2615
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
Tolerance :
±1%
Published :
Height Seated (Max) :
0.142 3.60mm
Resistance :
47.5Ohm
Package / Case :
2615 J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Series :
S
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
3.6068mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
S2-47R5F8
Riedon S2-47R5F8
S Series, Wirewound, 47.5Ohm, ±1%, -55°C~275°C