S1210-101G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1210-101G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 1.131A 150 MOHM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
100nH
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
1.131A
Max DC Current :
1.131A
Material - Core :
Iron
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
Test Frequency :
25MHz
Number of Terminations :
2
Q Factor :
40
Series :
S1210
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±2%
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
375MHz
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Published :
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
Height :
2.57mm
Radiation Hardening :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Depth :
2.66mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
yes
Datasheets
S1210-101G
API Delevan S1210-101G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD