S1008-682F
Mfr.Part #
S1008-682F
Description
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8OHM SMD
Q Factor :
30
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Max DC Current :
250mA
Depth :
2.66mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Tolerance :
±1%
Height :
2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating :
250mA
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Inductance :
6.8μH
Datasheets
S1008-682F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD